Search and Hit Enter

Усе, що потрібно знати про плавники для SUP дощок

Центральний плавник для SUP дошок (фін) виконує функцію стабілізатора руху. Завдяки йому дошка може пливти рівно, а не виляти при кожному русі весла. Проте у певних ситуаціях занадто довгий центральний плавник може бути незручним, тож дошка зі змінними кілями є ідеальним вирішенням цієї проблеми. Можна використовувати й кілі різних форм і розмірів залежно від умов плавання.

[fullwidth backgroundcolor=”#f2f2f2″ undefined=”Очистити” imagebackground=”” backgroundrepeat=”repeat” align=”center”]

[/fullwidth]

Наприклад, пластиковий плавник із глибиною занурення 21-27 см ідеально підійде для греблі на спокійній водоймі та морській прибережній зоні. Якщо ж ви збираєтесь САПити по мілководдю чи скелястій ділянці, краще використовувати короткий і більш гнучкий плавник, виготовлений з поліуретану, щоб не зламати його об каміння. Те ж стосується і сплавів бурхливими водоймищами, де без центрального плавника дошка буде дуже чутливою в керуванні.

Тож сьогодні ми розглянемо центнальні плавники за такими критеріями:

  • системи кріплення
  • матеріал виготовлення;
  • розмір, форма;
  • особливості використання

щоб продемонструвати на скільки всі ці характеристики та підбір плавника, відповідно до умов використання, важливі для веслувальника.

 

Про системи кріплення плавників

Найперше треба звернути увагу на систему кріплення плавників на вашій дошці. Серед найпопулярніших систем на ринку є стандартна китайська, що використовується для більшості бюджетних САП-дощок. Вона являє собою кріплення під звичайні жорсткі пластикові кілі, що кріпляться за допомогою пластикової фікси, приєднаної до плавника мотузкою.

Та більштехнологічний західний варіант – так звані американські плавники або якщо говорити мовою оригіналу US Box Fins  – розроблені світовими лідерами у виробництві плавників для серфінгу. Ці фіни  вставляються в рейку, після накачування дошки, та кріпляться за допомогою простої гайки, яку легко закрутити вручну, без використання додаткових інструментів.

Різниця між цими двома системами в тому, що на китайську систему можливо встановити лише один стандартний тип фіна. Натомість же US Box Fins відрізняється від свого далекого китайського брата тим, що під нього заточена велика кількість плавників, різноманітних за своїми характеристики на всі випадки греблі на дошці.

Рідше САПи оснащені вбудованими (литими) плавниками. З формованими плавниками вам не потрібні ні інструменти, ні заміни, ні запасні частини. Вони спеціально розроблені, щоб забезпечити довговічність та легкість пакування при транспортуванні. Якщо в результаті тривалого зберігання плавники зігнуться або втратять форму, це легко виправити. Облийте плавник гарячою водою, і зігніть його вручну, щоб повернути колишню форму.

Джерело redpaddleco.com

Про метеріал

Плавники можуть бути виготовлені з різноманітних матеріалів, кожен з яких має свої властивості. Зазвичай фіни, що йдуть у комплекті з вашою дошкою, – пластикові. Власне, їх достатньо для базових потреб гребця.

Також важливим критерієм є їхня бюджетність, але якщо ви хочете максимальної продуктивності від греблі, варто розглянути більш дорогі матеріали.

Найперше – це плавники зі скловолокна чи комбінація скловолокна й карбону. Вони є жорсткими й забезпечують більшу маневреність, що робить їх незамінним для великих хвиль і мінімізує “хвостовий дрейф”.

Технологія плавників зі скловолокна із сотоподібною структурою зменшує його масу і, водночас, додає гнучкості та швидкості.

Повністю карбоновий плавник за своєю функціональністю – аналогічний склопластику, однак, дещо жорсткіший і легший, ніж його аналог зі скловолокна. Головний недолік карбону – це вартість і крихкість. Тож ці плавники точно не підійдуть для плавання кам’янистими ріками чи рифами, тому що тріскаються або руйнуються при зіткненні з твердою поверхнею.

Саме тому виробники все частіше обирають комбінацію карбону й скловолокна, поєднуючи кращі характеристики обох. Карбонова основа зі скловолокном у поєднанні зі сотоподібною структурою дають у результаті плавник із жорсткою основою для маневренності, що, водночас, надає гнучкості кінчику фіна для швидкості.

Поліуретанові плавники розроблені спеціально для екстремальних сплавів, тож вони ідеально підходять для любителів гірських річок. 

Такі кілі стійкі до ударів об тверді поверхні й, водночас, досить маневрені.

Про розмір та форму

У цілому однією із найважливіших характеристик плавника є площа його поверхні, що показує, наскільки великий плавник і скільки контролю над дошкою ви можете отримати. Незалежно від того, якому бренду ви віддасте перевагу, вам слід орієнтуватися на вагу гребця та особливості застосування дошки. Тобто, що більша вага гребця, то більшим має бути плавник для максимальної стійкості.

 

База – верхня частина плавника. Зазвичай – це найширша його частина, що стабілізує дошку. Також від бази залежить скільки прискорення ви отримаєте при інтенсивній греблі. Тобто плавник із ширшою базою стабільніше триматиме траєкторію, але важче виконуватиме повороти. З іншого боку, маючи плавник із вужчою основою, дошка буде більш маневренішою, але важче набиратиме швидкість.

 

Висота плавника дуже важлива для стійкості. Що вищий плавник, то більша глибина його занурення, аналогічно як кіль вітрильника. Це допомагає утримати дошку від перекидання. Тож вищий плавник підвищить стабільність і працюватиме на “відмінно” в умовах даунвінду, але уповільнює греблю у штиль, коли коротший плавник, як правило, оптимізує продуктивність.

 

Рейк плавника – як далеко вигнутий плавник відносно своєї основи.
Це впливає на стабільність і на те, наскільки жорсткими будуть повороти на дошці. Більший рейк плавника надає стійкості на швидкості, але в результаті можете отримати затяжніші повороти й меншу маневреність, а також більше витягнуті повороти. Менший рейк (більш вертикальний плавник) буде менш стабільним на великих швидкостях, але забезпечує маневреність при повороті.

 

Фойл. Якщо ви поглянете на край плавника ззовні, ви помітите, що його форма нагадує крило літака. Це при греблі надає дошці так званого люфту. Люфт підіймає дошку з води і допомагає набирати швидкість. Є декілька типів фойлу, кожен із яких служить для власних цілей. Плоский фойл на внутрішній частині плавника допоможе вам керувати швидкістю, а не створювати її, що дуже ефективно при попутному вітрі, де вам не потрібно набирати швидкість. Якщо фойл увігнутий – це допоможе прискорити воду через плавник, створюючи більшу швидкість, що краще для незначних хвиль і, водночас, надає додаткової стабільності для дошки.

 

Зміна ваших плавників = продуктивність

Дизайн плавника буде впливати на швидкість, стабільність, траекторію руху та маневреність вашої дошки. Тож відповідно до потреб гребця плавники можна розділити на такі категорії:

Гоночні: Беручи участь у SUP-перегонах,  вас турбуватиме дві речі – стабільність траекторії та швидкість руху. Тобто плавник повинен мати велику площу поверхні, щоб покращити стабільність руху по прямій та мінімізувати “хвостовий дрейф”.

Основна вимога до туристичних фінів – щоби дошка йшла якомога пряміше. Оскільки мова йде про тривалі по часу та відстані сплави – вам необхідні плавники, що мають широку базу та довшу передньою кромку. Це допоможе стабілізувати дошку та краще розтинати потоки води під час греблі.

Для серфінгу підходящими будуть плавники із меншою площею поверхні, що надасть дошці більшої швидкості та маневреності на хвилях.

 

Що показує тест на воді з різними плавниками

Плавник: Стандартний пластиковий “Центрофін”.
Размір по базі боксу 183 мм, по висоті 215 мм

Дистанція: 100 метрів

Загальна кількість гребків: 37

Кількість гребків на сторону: 4-5

 

Плавник: US FinBox гнучкий 4,6″.
Максимальна довжина основи в боксі 185 мм, висота 140мм

Дистанція: 100 метрів

Загальна кількість гребків: 48

Кількість гребків на сторону: 2-3

 

Плавник: RPC Glass US-Box Fin.
Максимальна довжина основи в боксі 162мм, висота 227мм

Дистанція: 100 метрів

Загальна кількість гребків: 38

Кількість гребків на сторону: 7-8

 

Плавник:  US FinBox жорсткий 9″.
Максимальна довжина основи в боксі 196 мм, висота 255 мм

Дистанція: 100 метрів

Загальна кількість гребків: 36

Кількість гребків на сторону: 6-7

 

Плавник: US FinBox гнучкий 3″.
Максимальна довжина основи в боксі 205 мм, висота 99 мм

Дистанція: 100 метрів

Загальна кількість гребків: 51

Кількість гребків на сторону: 2-3

 

Плавник: US FinBox гнучкий 8″.
Максимальна довжина основи в боксі 164мм, висота 223мм

Дистанція: 100 метрів

Загальна кількість гребків: 39

Кількість гребків на сторону: 6-7

 

Експерементуйте з плавниками

Хтось хоче красивих фото на дошці на воді, когось тягне до активного відпочинку на природі подалі від міста, а хтось хоче пошвидше гайнути зі своєю дошкою з веслом та посерфити на крутих океанічних хвилях. У нас є що запропонувати кожному.

Не важливо, яку дошку ви оберете – ви 100 відсотків отримаєте масу задоволення від процесу греблі. Проте якщо ви більш вимогливий гребець і хочете максимальної ефективності від вашої дошки, то варто розглянути САП з американським фін боксом. Адже плавник має ключове значення для поведінки дошки на воді. Хвилинна зміна фіна може надати вашому SUP як швидкості, так і навпаки – зробити його повільнішим. Головне експериментувати, щоби відчути різницю між плавниками різного розміру, форми й матеріалу в різних умовах. Це одна з тих речей, про яку ви не дізнаєтесь, допоки не спробуєте.

 

Усі плавники з даного огляду надані партнерами prosup.com.ua  та supforum.com.ua
За підтримки Тропар

Зустрінемось на воді!

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *